Glutamin – l glutamin por – l glutamin kapszula
A glutamin talán az egyik legnépszerűb aminosav a sportolók körében, ami nem véletlen, hiszen rengeteg jótékony hatása ismert.
Azzal, hogy az izomszövet közel 60%-át ez az aminosav alkotja, a BCAA aminokkal együtt a két leggyakoribb az emberi szervezetben is.
Az l glutamin nem csak a sportolók számára hasznos kiegészítő, mivel a szervezetben számos rendkívül fontos folyamatban vesz részt. Fontos szerepet játszik a sejtek metabolizmusában, főként a bélben és az immunrendszerben is. Kulcsfontosságú kiegészítőd!
Népszerű Glutamin kiegészítők, kiváló ár / érték arányban:
Mind a(z) 3 találat megjelenítve
L glutamin szedése – Mit érhetsz el vele?
A szájon át történő glutamin pótlás támogatja a glikogén tárolást, segíti a más aminosavak szintézisét és csökkenti a katabolikus állapotot a túledzésekkor.
Az alacsony glutamin szinttel a teljesítmény és a regeneráció is egyaránt veszélyeztetett.
Glutamin adagolása
Naponta 5 -15 gramm glutamin szedése javasolt. Sportolóként a nagyobb mennyiséget érdemes fogyasztani, így kiaknázható a glutamin szervezetre gyakorolt pozitív tulajdonságai.
Egyszeri adagja 2-5 gramm.
- edzés előtt: 5-10 gramm
- edzés után: 5-10 gramm
- hosszabb, több órás megterhelő sporttevékenységek idején javasolt a sportitalunkhoz keverni 5 grammot
- továbbá a reggeli ébredést követően és a lefekvés előtt érdemes használnunk
Mire jó a glutamin? Miben segíthet a glutamin?
- regenerálódásban nagy szerepet tölt be, edzések után alkalmazva segít visszatölteni a glikogénraktárainkat
- Hozzájárul a glükoneogenezishez, hatékonyabbá teszi a glikogénraktárak feltöltését
- növeli a fehérje szintézist, segíti az izomépítés
- megóvja az izomzatot a leépüléstől
- csökkenti a tejsavak felhalmozását, ezáltal az izomzat hosszabb ideig terhelhető
- A neurotranszmitterek és agyi tüzelőanyagok prekurzora
- Serkenti az immunrendszer működését
- Segíti a sebgyógyulást
- Javítja a gyomor-bélrendszer egészségét
- Növeli az agy egészségét
- segít a stresszel szemben
L Glutamin részletesebben
A glutamint félig esszenciális aminosavnak tekintik, mivel az emberi szervezetben más aminosavakból (glutaminsav, valin és izoleucin) szintetizálható.
Ez az izomzat belsejében keletkezik, majd a véráramkörön keresztül a fennmaradó szervekre oszlik el. Emiatt az egyik leggyakoribb aminosav az izomszövetben, valamint a testben keringő vérplazmában. A meglévő szabad formájú aminosavak körülbelül 60% -át teszi ki.
A legmagasabb glutamin tartalmú ételek a tejtermékek, hús, mandula, földimogyoró, szója, pulyka és bab.
A glutamin fontos szerepet játszik a sejtek metabolizmusában, főként a bélben és az immunrendszerben. Ez biztosítja a tüzelőanyagot szén és nitrogén formájában, amely szükséges ahhoz, hogy a szervezet más aminosavakat és glükózt (a vér által felszívódó cukorformát) termeljen, és ez az egyetlen aminosav, amely képes áthalad a vér-agy gáton, amely az agyat védő gát.
A műtétből, sérülésből, szélsőséges stresszből vagy túlzott edzésből származó traumák több nitrogént igényelnek, mivel ez az elem szükséges a sérült szövet javításához és a létfontosságú szervek működéséhez.
Mivel ennek a nitrogénnek mintegy 33% -a glutamin alapú, ennek az aminosavnak a szintje 50% -kal csökkenthető erősen stresszes helyzetekben, ilyen az edzés is.
Rendkívüli stressz, trauma, fertőzések vagy intenzív edzés időszakaiban jelentősen csökken az izom glutamin szintje, amelyek elkerülhetetlenül kapcsolódnak az izomszövet elvesztéséhez.
A glutamin fontos anabolikus funkcióval rendelkezik, mert azáltal, hogy elősegíti a víz felvételét az intracelluláris környezetbe, stimulálja a fehérjeszintézist, az izomnövekedést és a fejlődést.
Glutamin szedése edzés után
A glutamin-kiegészítő alkalmazása a testmozgás után azonnal támogatja a gyors gyógyulást, az izomfájdalom csökkenését, valamint a megfázás és más gyakori fertőzések megelőzését stresszes helyzetekben.
A kiegészítés hozzájárul a tápanyagok hatékonyabb felszívódásához a bélrendszerben, ami hasznos lehet a fertőzések, stressz vagy műtét okozta hasmenés enyhítésére.
Glutamin, a glikogén tartalékok felépítésében
Hozzájárul a glikogén pótlásához – glükoneogenezishez – ha az izmok tartalékai kimerültek, hogy megbirkózzanak a stresszhelyzetekben vagy az erőfeszítések során.
Mivel a glutamin segít növelni az izomglikogén szintjét anélkül, hogy az inzulin vagy a glükagon (vércukorszintet szabályozó hormonok) szintjét befolyásolná, energiát adhat a lipogenezis stimulálása nélkül (zsírlerakódás létrehozása). Más szavakkal, a glutamin-fogyasztás segít a glikogén tartalékok felépítésében anélkül, hogy a testzsír növekedését okozná.
Bár a fehérjében gazdag élelmiszerekben jelentős mennyiségben megtalálható, a glutamin gyorsan lebomlik egy sportoló testén belül, és ezért pótlólagos bevitel szükséges.
A glutamin-kiegészítőket az edzés után és az alvás előtt érdemes szedni annak érdekében, hogy az éjszakai táplálékfelvétel nélkül tartósan fennálló katabolikus hatást szabályozzák.
A kiegészítést legjobban üres gyomorra kell alkalmazni, így a glutaminnak nem kell versenyeznie a bélrendszerben szállítandó más aminosavakkal.
Miért kellene L-Glutamint szedned?
Annak ellenére, hogy az L-glutamin nagyon fontos része a sportolók fegyvertárának, az L-glutamin nem csak számukra kulcsfontosságú.
A glutamin nélkülözhetetlen a bélműködés fenntartásához és az immunválasz kialakulásához. Miután a glutamin a vázizomban szintetizálódik, a véráramba jut, és a vese, a máj és a vékonybélbe, valamint az immunrendszer sejtjeibe kerül, ahol más fontos szerepet játszik.
A glutamint fehérvérsejtek használják, és hozzájárul a normális immunrendszer működéséhez.
Az izomvesztő és immunrendszerrel kapcsolatos betegségek (például rák vagy AIDS), akik nem képesek a saját glutaminellátásuk előállítására, előnyösek lehetnek az egyéb aminosavakkal együtt szedett glutamin-kiegészítők.
A glutaminhiány potenciális jelei a betegség vagy a sovány izomtömeg elvesztése.
Szóval mit gondolsz?
A glutamin nemcsak a testépítők és a többi sportoló számára hasznos kiegészítő, hanem fontos minden ember számára minden előnyével és nulla mellékhatásával. Nos, akkor mire vársz még?