3 aminosavat együttesen, a leucin, az izoleucin és valin nevezünk BCAA aminosavaknak (Branch chained amino acids), melyek a szervezet számára nélkülözhetetlenek, vagyis esszenciális aminosavak közé tartoznak.
Ez annyit jelent, hogy a szervezet nem képes maga szintetizálni, hanem nekünk a táplálékunkkal bevinni. Az izomzatunk kb. 35%-át alkotják a BCAA aminósavak.
Mind a(z) 11 találat megjelenítve
A BCAA-k, mint elsődleges nitrogén forrás, segítenek fenntartani a szervezetben a pozitív nitrogén egyensúlyt ezáltal hozzájárulva az izomépítéshez és izommegtartáshoz és regenerációhoz.
A bcaa megfelelő mennyiségű pótlásával a hosszabb sporttevékenységek alatt, nem csak az izomlebomlás kerülhető el, hanem elkerülhető a szerotonin szint emelkedése is, így nem leszünk álmosak és kitolhatjuk a fáradság érzését is.
Ha a glikogén raktárak kiürülnek, akkor a szervezet újabb energiaforrásként a vázizomzatból a BCAA aminosavakat használja fel üzemanyagként. Ekkor viszont elindul a katabolizmus, vagyis az izomleépülés.
A BCAA kiegészítés segíthet a mentális funkciókat felerősíteni, koncetráltabb leszel, javulhatnak a reflexeid egyes helyzetekben. Egy hosszabb sporttevékenység idején, ami meghaladja a 2-3 órát, a BCAA aminosavak kiegészítése nagy segítségünkre lehet, hisz segít ismét felélénkíteni az elménket és fókuszáltabbak leszünk. Talán egy lejtmenetben ez nem hátrány.
Összefoglalva, a következő előnyös hatásai vannak a sportteljesítményre:
- BCAA képes a fáradságot és az álmosságot csökkenteni a terhelések alatt
- BCAA megóvja az izmainkat a katabolizmustól, azaz izomlebomlást csökkentő hatása van
- BCAA másodlagos üzemanyagként is funkcionál
- hatékonyan növeli a szellemi frissességet, felébreszt