Kollagén hatása a hajra – 5 bizonyított tény
A kollagén a szervezetedben a legnagyobb mennyiségben előforduló fehérje, ráadásul segít az inak, a szalagok és a bőröd felépítésében.
A kollagént a tested termeli, de táplálékkiegészítőkből és élelmiszerekből, például csontlevesből is hozzájuthatsz.
Számos egészségügyi előnnyel járhat, például elősegítheti az egészséges, erős hajat.
Íme, 5 bizonyítékokon alapuló módja annak, hogy a kollagén javíthatja a hajadat.
Tartalomjegyzék
Myprotein Kollagén kapszula
Kollagén kapszuláinkat természetesen előforduló 1. típusú sertés kollagént tartalmaz, amelyet kifejezetten a természetes szint fokozására és támogatására fejlesztettünk ki.
- I. típusú kollagén
- Hidrolizált kollagénnel
- Kényelmes kapszula
Kollagén hatása a hajra
1.- Aminosavakat biztosít, amelyek felhasználhatók a haj felépítéséhez
A haj elsősorban a keratin nevű fehérjéből áll.
A szervezeted számos aminosavat használ a keratin felépítéséhez – ezek közül néhány megtalálható a kollagénben. (*)
Amikor kollagént és más fehérjéket fogyasztasz, a tested lebontja őket aminosavakká, amelyeket aztán új fehérjék és vegyületek felépítéséhez használ fel.
Van 11 nem esszenciális aminosav, amelyet a szervezeted képes előállítani, és 9 esszenciális aminosav, amelyet a táplálkozásból kell beszerezned. A kollagén elsősorban 3 nem esszenciális aminosavból áll: prolinból, glicinből és hidroxiprolinból.
A prolin a keratin fő alkotóeleme is. Ezért a prolinban gazdag kollagén fogyasztása, biztosítja a szervezeted számára a haj létrehozásához szükséges építőelemeket.
A kollagén hajra gyakorolt hatásáról azonban hiányoznak az embereken végzett vizsgálatok, így nehéz megmondani, hogy ez a fehérje elősegíti-e a haj növekedését.
2. Segít a hajhagymák károsodásának leküzdésében
A kollagén antioxidánsként működhet, és felveheti a harcot a szabad gyökök által okozott károkkal szemben. A szabad gyökök olyan vegyületek, amelyek a szervezetben a stressz, a légszennyező anyagok, a dohányzás, a rossz táplálkozás, az alkohol és más környezeti hatások következtében alakulnak ki. A túl sok szabad gyök károsíthatja a sejteket, a fehérjéket és a DNS-t. (*)
A kutatások azt mutatják, hogy a szabad gyökök a hajhagymákat is károsíthatják. Mivel a szervezet szabadgyökök elleni védekezőképessége az öregedéssel csökken, az idősebb felnőttek különösen érzékenyek a haj károsodására.
A szabad gyökök elleni küzdelemhez és az egészséges haj elősegítéséhez a szervezetnek antioxidánsokra van szüksége.
Számos kémcsöves vizsgálat kimutatta, hogy a kollagén – különösen a halpikkelyekből származó – erős antioxidáns hatással bírhat.
Az egyik vizsgálat szerint a tengeri kollagén négy különböző szabadgyök ellen is képes volt felvenni a harcot, míg egy másik tanulmány megfigyelte, hogy a fehérje hatékonyabb antioxidáns lehet, mint egy jól ismert, a teában található vegyület.
Azonban, ne feledjük, hogy a kutatásokat csak laboratóriumokban, izolált sejteken végezték. Így a kollagén antioxidáns potenciálja a szervezetben nem egyértelmű.
3. Megelőzheti az öregedéssel járó haj elvékonyodását
A kollagén alkotja a dermisz 70%-át, a bőr középső rétegét, amely minden egyes hajszál gyökerét tartalmazza.
A kollagén különösen hozzájárul a dermisz rugalmasságához és szilárdságához. Az életkor előrehaladtával a szervezet kevésbé hatékonyan termel kollagént és pótolja a dermisz sejtjeit. Ez lehet az egyik oka annak, hogy a haj idővel elvékonyodik. (*)
Ezért a szervezet kollagénnel való ellátása segíthet fenntartani az egészséges dermiszt és megelőzni a haj elvékonyodását.
Egy nyolchetes vizsgálat, melyet 69, 35-55 év közötti nőn végeztek, kimutatta, hogy a napi kollagén-kiegészítők szedése jelentősen javította a bőr rugalmasságát a placebóhoz képest.
Egy másik, több mint 1000 felnőtt bevonásával végzett 12 hetes vizsgálat megállapította, hogy a napi kollagén-kiegészítő javította fehérje mennyiségét a bőrben, és csökkentette a bőr öregedésének jeleit. (*)
Mivel a haj a bőrből nő ki, így a kollagénnek, a bőr öregedésének hatásait ellensúlyozó potenciális hatása hozzájárulhat, a haj jobb növekedéséhez és a ritkulás csökkentéséhez. A kollagénnek a haj elvékonyodására gyakorolt hatásával kapcsolatos kutatások azonban nem állnak rendelkezésre.
4. Segíthet lassítani az őszülést
Antioxidáns tulajdonságainak köszönhetően a kollagén képes lehet felvenni a harcot a sejtkárosodással szemben, ezáltl lassíthatja az őszülést.
Az életkorral összefüggő őszülést nagymértékben befolyásolja a genetika, de a hajszínt termelő sejtek, szabad gyökök okozta károsodása is szerepet játszhat benne. (*)
Az életkor előrehaladtával a haj színét adó, melanin pigmentet termelő sejtek természetes módon pusztulni kezdenek. A rossz táplálkozásból, a stresszből és a környezetszennyező anyagokból eredő szabad gyökök azonban a melanint termelő sejteket is károsíthatják.
Ha nincs elég antioxidáns a szabadgyökös károsodások leküzdéséhez, a hajad elkezdhet őszülni. Egy kémcsöves vizsgálat megállapította, hogy az ősz hajhagymák antioxidáns aktivitása sokkal alacsonyabb volt, mint a még pigmentet tartalmazó hajhagymáké.
Mivel a kollagénről kimutatták, hogy kémcsőben harcol a szabad gyökök ellen, elméletileg segíthet megelőzni a hajszínt termelő sejtek károsodását. Ennek eredményeképpen megakadályozhatja a korai őszülést vagy lassíthatja az életkorral összefüggő őszülést.
Mindazonáltal a kollagén antioxidáns hatásait embereken eddig nem vizsgálták.
5. Könnyen hozzáadható a rutinjához
A kollagént élelmiszerek vagy kollagén étrend-kiegészítők segítségével adhatod hozzá az étrendedhez.
Mivel az emlősök kötőszövetét alkotja, megtalálható a csirke, a marha, a sertés és a hal bőrében, csontjaiban és izmaiban.
Az állati csontokból készült húsleves kollagént és zselatint, a kollagén is tartalmaz, mely a kollagén főtt formája. Ezt a csontlevest lehet italként kortyolgatni, vagy levesek alapanyagaként használni. (*)
Ezenkívül, a magas C-vitamin-tartalmú ételek fogyasztása fokozhatja a szervezet természetes kollagéntermelését. A narancs, a paprika, a kelbimbó és az eper kiváló forrásai ennek a vitaminnak.
Végül, a kollagén pótlólagosan tabletta vagy por formájában is bevehető. A legtöbb kollagén-kiegészítő hidrolizált, ami azt jelenti, hogy már lebontott és könnyebben felszívódik.
A kollagénpor íztelen és szagtalan, hozzáadható turmixokhoz, kávéhoz és más forró vagy hideg folyadékokhoz. Ízesített változatok is kaphatók.
A jelenlegi kutatások szerint a kollagén-kiegészítők a legtöbb ember számára biztonságosnak tűnnek. Egyes jelentések szerint azonban a kiegészítők tartós utóízt, gyomorpanaszokat vagy gyomorégést okozhatnak.
A végeredmény
A kollagén többféle módon is elősegítheti az egészséges hajat.
Egyrészt a szervezet képes lehet a kollagénben lévő aminosavakat a hajfehérjék felépítésére és a hajgyökereket tartalmazó bőr megerősítésére használni. Megelőzheti a hajhagymák károsodását és az őszülést is.
A kollagén emberi hajra gyakorolt hatásaival kapcsolatos kutatások azonban korlátozottak.
Ha szeretnéd kipróbálni a kollagént hajadnak javítása érdekében, fontold meg a csontlevest vagy az ételekbe vagy italokba keverhető kiegészítőket.