Hogyan fejleszd a versenynapi frissítő stratégiádat?
A versenynapi frissítés stratégiájának megtervezése sok sportoló számára stresszes lehet, legyen bármilyen szinten, bármilyen sportágban. Kitapasztalni hogy mi működik számodra, némi időt, próbálkozásokat és a hibákat is magába foglalja. Bár ezek a hibák és a tapasztalat szerzés néha kellemetlen, de segítenek meghatározni, hogy mi az ami működhet számodra a következő versenyeken.
A frissítési stratégiád gyakorlását időben elkezdeni és gyakorolni, az egyik módja lehet annak, hogy növeld az önbizalmadat és az energiaszintedet a célversenyed napjára.
Az első hosszabb versenyedre (pl. maraton) való felkészülés során számos hibát elkövethetsz az edzéseken. Ezek leggyakrabban a következők szoktak lenni:
- nem hidratálsz megfelelően (mennyiségben vagy gyakoriságban),
- túl sokáig akarsz menni kalória pótlás nélkül, és
- figyelmen kívül hagyod, hogy milyen étkezések váltak be számodra egy egy hétvégi hosszú edzés során.
Versenynapi frissítés stratégiájának tényezői
Mialatt az edzéseiden tesztelsz, a következő tényezőkre érdemes odafigyelned, hogy a lehető legoptimálisabb frissítési stratégiát tudd kialakítani a versenyeid napjára:
Verseny kezdési ideje
Sok nagyobb maraton, akár Magyarországon, vagy nagyobb városokban, a versenynapi logisztikának miatt később kezdődnek, így ennek megfelelően kell megterveznünk a verseny előtti étkezést is, mivel a verseny előtti reggelit további kalória pótlással és folyadék bevitellel kell kiegészíteni, míg a rajtig eljutsz.
Versenytáv
A különböző távokra való felkészülés egyedülálló kihívásokat jelenthet, ahogyan a szezonális időjárás változás is.
Szezonális versenynapi időjárás
A legtöbb maratoni felkészülési ciklus 14-16 hetet ölel fel, és ez az időjárás változásokat is magába foglalja, mint a téliesből tavaszba, vagy tavaszból-nyárba.
Mihez van hozzászokva a gyomrod
Hozzá kell szoktatnod a gyomrod az edzések alatti étkezésekhez. Az emésztőrendszer „edzése” ugyanolyan fontos, mint a szív- és izmaid edzése. A legtöbb amatőr sportoló gyakran elköveti azt a hibát, hogy az edzésein egyáltalán nem gyakorolja a frissítést, majd a verseny napján némi gyors információt begyűjtve a különböző social media fórumokról, stratégia nélkül kezd neki a frissítésnek.
A sport táplálkozási irányelvek azt javasolják, hogy 30-60 gramm szénhidrátot fogyasszunk el óránként, 2-3 részre bontva, adagonként 1.5-2 dl vízzel. Ez megfelel 120–240 kalóriának szénhidrátból!
A szükségleteid természetesen sok minden befolyásolja, mint a súly, a magasság, az edzettségi szinted, tempó, időjárás és a pálya típusa is. Legyen a célod a magas szénhidráttartalmú ételek fogyasztása, alacsony fehérjetartalommal és alacsony zsírtartalommal, sportolás közben a legideálisabbak a kimondottan erre a célra készült sport táplálékkiegészítők.
Személyes kedvenceid (termék típus és ízek), amik edzés során beváltak
Végül, de nem utolsósorban azt is vedd figyelembe, hogy milyen ízeket és milyen típusú termékeket fogyasztasz szívesen az edzéseid során. Valaki az energia szeleteket, mások az energia zseléket és vannak aki csak sportitallal frissítenek.
Érdemes annak is utána járnod, hogy a versenyen mit fognak biztosítani a frissítő pontokon (pl. energia Gélek, milyen sportital, sós perec, vagy különböző sütemények, szőlőcukor), hogy el tudd dönteni, hogy érdemes e foglalkoznod velük, vagy csak vizet veszel magadhoz és a saját frissítőt használsz.
Optimális versenynapi frissítés végrehajtása
A fenti dolgokat szem előtt tartva, próbálj meg odafigyelni a következő három lépésre, hogy gyakorolhasd a versenynapi frissítési stratégiádat, ami garantáltan segíteni fog, hogy jó közérzettel haladhass át a célvonalon:
1. Kezd el az emésztőrendszered edzését korán és csináld gyakran!
Csak előnyödre válik, hogy ha már versenyeidre való felkészülés korai szakaszában is viszel magaddal üzemagyagot az edzéseidre. Hasznos, ha az izmokkal együtt rutinszerűen az emésztőrendszerünket is tréningezzük.
Ez magában foglalja a hétvégi hosszú edzések előtti étkezést is, még akkor is, ha ezek nem olyan „hosszúak” a személyes normáidhoz viszonyítva. Ezután pedig gyakorold a frissítést a terhelések alatt is. Itt olvashatsz pár tippet:
Emlékezz a frissítési irányelvekre – 30-60 g szénhidrát óránként. Kezdheted az adott tartomány alsó végénél, hogy folyamatosan hozzászoktasd az emésztőrendszeredet.
Megjegyzés: Nagyobb mennyiségű szénhidrát bevitele és feldolgozása jobb teljesítményt tesz lehetővé.
Példa: A SQUEEZY ENERGY GEL energia zselé egy adagja 21 g szénhidrátot (és 85 kalóriát), nátriumot és káliumot biztosít. Ezt a mennyiségű szénhidrátot kb. 3 dl bekevert SQUEEZY sportital biztosítja, a folyadék és az elektrolitok mellett.
Mások csak vizet és elektrolitot pótolnak (például sótablettákkal) , de ebben az esetben rövidebb a versenytáv.
2. Frissítés különböző edzések alatt
A felkészülésed egyes szakaszaiban az javasolják, hogy minden hosszú távú edzést „lassú” ütemben vagy könnyű erőfeszítéssel végezz. Ez azt jelentheti, hogy a frissítés gyakorlása mindig viszonylag alacsony intenzitású edzés során történik, ami valószínűleg nem fogja tükrözni a versenynapi adrenalint vagy tempót.
Ennek érdekében iktasd be az energia pótlás és hidratáció gyakorlását a különböző edzésekre. Vigyél magaddal frissítést a tempó edzéseke, és próbálj meg frissíteni az intervall edzések közepén is.
Vigyél magaddal a futásokhoz kézi vizes palackot vagy hidratáló táskát, hogy hozzászokj az érzéséhez és a súlyhoz. Tesztelj különböző termékeket vagy élelmiszereket már a rövidebb edzések során is, így ha nem jön be, akkor nem fogja elrontani a hosszú hétvégi edzésed minőségét.
Jegyezd fel, hogy mi vált be és mi az ami nem az edzéseid és versenyeid során
Sokat tanulhatsz a frissítésről és az egyéni igényeidről az első megmérettetésed során, mint az ahhoz vezető edzési ciklus alatt. Tanulmányozhatod magad a különböző szezonális időszakokban tartott versenyek után, hogyan reagálsz a különböző terepekre, vagy magasságokra.
Az ezekről készített jegyzetek, ami magába foglalja, hogy mit mikor, mennyit, milyen időközönként fogyasztottál nagy segítségedre lehet később.
Ha találsz valamit, ami jól működik egy versenyen vagy egy edzésen, az már fél siker! De ne állj meg itt! Folyamatosan kísérletezz és találj más lehetőségeket is, ami a számodra működhet.
Teszteld le a szénhidrát utánpótló lehetőségeket (gélek, energia szeletek, izotóniás italok, sportolóknak készült gumicukor), melyiket tudod könnyen magaddal vinni, stb. Ne félj kipróbálni különböző ételeket a verseny előtti étkezéskor, ha utazol, vagy valamilyen okból nem áll rendelkezésre bizonyos dolgok legyenek alternatívák.
Mi az amit meg kell jegyezned ebből a cikkből?
Nem lehet elégszer kihangsúlyozni, hogy a frissítéseden tényleg sok múlik. Nagyobb a befolyása a versenynapi eredményedre, és arra, hogy hogyan érzed magad a verseny során, mint bármi más, beleértve az öltözeted, kiegészítőid.
A másik, amiről az egész cikk szól, hogy a frissítés teljesen egyéni, rengeteg tényező befolyásolja. Szóval nem várhatod le, hogy valaki megmondja neked, hogy mivel, mikor frissíts. Ez a te játszmád! Neked kell leülni és számolgatni, utánanézni, hogy hol lesznek a frissítőpontok, mikor érsz oda, stb. Képezd magad!
Ha érdekelnek még hasonló olvasnivalók, olvasd el ezeket a cikkeket is:
Mi a jobb? Energia szeleteket, energia géleket vagy sportitalokat fogyasztani?
Mi az eléhezés és hogyan kerüld el?
Hogyan tölts fel egy hosszú kerékpárversenyre
Szénhidrátok a teljesítményért
Ultrafutás frissítés – Különböző frissítés a rövid és a hosszútávú versenyek esetén
Sikeres maraton – legfontosabb tényezők, amiket figyelembe kell venned
Energia zselé kerékpározáshoz – Melyik a legjobb számodra?
3 energia zselé per óra? Mennyi energia gélt fogyasszunk egy maraton során?