Glikémiás index diéta: hatékony zsírégetés, éhezés nélkül
Pár évente újabb és újabb nagyszerű eredményeket ígérő diéta tűnik fel, ami nagy média hullámot gerjeszt maga körül. Legtöbbje gyors fogyást ígér, mivel ezt szeretné a legtöbb fogyni vágyó ember, de ezek legtöbbje hosszabb távon egyáltalán nem fenntartható, egészségtelen és végeredménye a visszahízás.
Most szeretnénk bemutatni egy olyan zsírégető diétát, ami nem csak a hétköznapi ember számára megoldható és hosszú távon fenntartható egészséges megoldás, hanem a sportolók számára is működőképes hatékony zsírégető módszer az ő aktív életvitelük mellett is: Glikémiás Index (GI) diéta
Amikor az elismert és élenjáró táplálkozási szakembereket felkeresik az optimális egészség és az egészséges lefogyás céljából, az egyik kidolgozandó kulcsterületként, a vércukorszint egyensúlyra koncentrálnak.
Ez a megközelítés, a lefogyásnak az EGYETLEN olyan igazán egészséges módja, ami hihetetlenül hatékony, de ugyanakkor egészséges is.
Itt az ideje, hogy lerántsuk a Glicémiás Index (GI) -ről a leplet!
De, mielőtt leírnád, hogy ez csak egy újabb diéta őrület, ami megint a gyors fogyást ígéri, szenvedve, éhezés mellett, itt egy jó hír: ez az a diéta, ami mindenkinek működik és ez az a diéta, aminek az alapja az egészséges táplálkozás, ami mindenkinek ízleni fog.
Megjegyzés: Ez a diétás módszer is akkor fog működni igazán, ha törekedsz a kalóriadeficitre, vagyis kevesebb kalóriát viszel be az étkezéssel a nap folyamán, mint amennyit a szervezeted eléget.
Mi is az a Glicémiás Index?
1981-ben, táplálkozás kutató, Dr. David Jenkins arra próbált meg rájönni, hogy a különböző szénhidrátban gazdag táplálékok hogyan hatnak diabéteszes betegekre, és azt fedezte fel, hogy – a tévhittel ellentétben – sok keményítőben gazdag étel is nagyban befolyásolta az emberek vércukor szintjét, míg sok cukros ételnek szinte semmi hatása sem volt rá.
Kutatása hatására kidolgozta az úgynevezett Glikémiás Index-et, amiben az ételeket rangsorolja a vércukorra kifejtett hatásuk alapján.
Hogyan működik a Glikémiás Index?
A Glikémiás Index 0-tól kezdődik, és 100-nál ér véget, valamint a glükózt használja aránynak (melynek 100 a GI indexe). A különböző ételek vércukorra mért hatását hasonlítja össze ezzel. Egyszerűen fogalmazva, a GI megmondja, hogy az adott étel mennyire fogja növelni a vércukorszintünket.
Azok az ételek, melyeknek lassú a felszívódása, vagy kissé növelik meg a vércukorszintet, alacsony GI-vel rendelkeznek, míg azok, melyek hirtelen és nagyban növelik meg a vércukorszintet, magas GI értéket kapnak.
A glikémiás indexet arra is lehet használni, hogy megállapítsuk, hogy mekkora az inzulinra adott reakció a testben, mivel mindig termel inzulint a szervezet, ha emelkedik a vércukor szint.
…a GI megmondja, hogy az adott étel mennyire fogja növelni a vércukorszintünket.
Mi a kapcsolata a Glikémiás Index-nek a fogyással?
Ahhoz, hogy teljes mértékben megértsük azt, hogy az alacsony glikémiás indexű diéta hogyan segíthet, fontos megérteni a glikémiás indexet és azt, hogy különböző ételeknek különböző glikémiás értékeik vannak.
A Glikámiás Index mögötti elmélet az, hogy az alacsony értékkel rendelkező ételek lassan emelik a vércukorszintet, így folyamatosan biztosítanak energiát, így több idő után fogsz megéhezni, így meg sem kívánod az édességet. Ezzel szemben, a magas GI-vel rendelkező ételek hirtelen emelik meg a vércukrodat, és az rövid idővel később vissza is csökken. Emiatt sokkal kevesebb energiád lesz, hamarabb megéhezel, és így könnyebben nyúlsz a nasi után is. De ezek a kis „nasik” amik egymás után jönnek, veszélyesek.
Amellett, hogy a súlyod is nőni fog a folyamatos túlevés következtében, folyamatosan kimozdítják az egyensúlyból a vércukorszintet és inzulint termeltetnek. Emlékeztetőként, a magas inzulin és vércukorszint meggátolja a zsírok égetését a raktárakból. A logikus következtetés a hízás.
Ezért a legfontosabb tudnivaló: Minél alacsonyabb a glikémiás indexe az ételnek, annál jobb a súly kontrollra.
Az igazság: Fogyás – Hízás
Tehát a magas glikémiás értékű ételek azok, amelyek a vércukrot kibillentik az egyensúlyból és amitől az ember hízni kezd. Az alacsony glikémiás értékű ételekre van szükségünk, mivel a kívánt hatást ezek fogják kiváltani – ami a vércukor stabilizálódása, amitől csökken a zsírlerakódás és több energiát kapunk (sportolóként nem mellékes szempont).
Az e mögött álló tudomány, nagyon egyszerű: A test, glükózt emészt fel, fő energia forrásaként és ehhez, az étrendünkben levő gyümölcsökből, zöldségekből és gabonafélékből jut hozzá.
Miután a glükóz kioldódik és belép a véráramba, a test képes azt energiaként felhasználni. A test, egyfajta félretevő tartályként, a májban és az izmokban is tárol glükózt, glikogén formájában, amit felhasznál, ha arra szükség van.
A test akkor van egyensúlyban, ha a glükóz a vérben, bizonyos határokon belül marad. Ha a glükóz szintje elég rendszeresen, túl magas értékre emelkedik, akkor a test számára feleslegessé válik és így a testnek valamit csinálnia kell vele.
Nagyon egyszerűen kifejezve, minden felesleges glükózt, zsírként fog tárolni. Ha ez egy ideig folytatódik, akkor nem nehéz megérteni, hogy az elhízásnak ez az egyik fő oka.
De van egy másik gond is a magas glükózszintekkel. Ha rendszeresen szoktunk magas glikémiás értékű ételeket enni, akkor ez azt jelenti, hogy ezekből a glükóz, már nagyon gyorsan fog a véráramba jutni.
Mivel a test úgy van programozva, hogy semmikor se legyen a vérben túl sok cukor, hevesen fog reagálni és amiatt, hogy elvezesse a glükózt és a sejtekben tárolja azt, túl sok inzulint fog termelni.
A túl sok inzulin a vérben, a vércukorszint csökkenését eredményezi és ettől ingerlékenyek és fáradtak leszünk. Ez lelassítja az anyagcserét és akadályozza a fogyást (zsírégetést).
Ami még aggasztóbb, a vércukorszint rendszeres fel-le ugrálása – ami gyakori, a sok magas glikémiás értékű ételek miatt, melyeket manapság eszünk – az egyik fő oka az elhízásnak. Ugyanakkor, ez az egyike azon elfajulásoknak is, melyek 2-es típusú diabéteszhez és szívbetegséghez vezethetnek.
Ezek a magas glikémiás indexű ételek zűrzavart okozhatnak a vércukorszint kilengésekben, ha rendszeresen fogyasztják őket és úgy vélik, hogy ezek, az elhízásnak az egyik fő okozói (a szívbetegségről és a 2-es típusú diabéteszről nem is beszélve).
Az ételek Glikémiás Indexe
Rengeteg könyvet és weboldalt lehet találni, ahol le van írva az egyes ételek GI-je. Az értékek kissé különbözhetnek, de általában hasonlóak.
Legtöbb lista alacsony, közepes és magas kategóriákba bontja az ételeket:
- magas GI: 71-100
- közepes GI: 51-70
- alacsony GI: 1-50
Ez a Glicámiás Index lista több példát is felsorol. Meglepődnél talán, hogy milyen ételek kerülnek az alacsony GI listába – például egészséges rizs torták, burgonya és gabonafélék a magas kategóriában vannak, míg a sózott mogyoró és a tej alacsony GI-vel rendelkeznek!
Hogyan működnek a Glikémiás Index diéták?
A GI-re alapozott diéták egyszerűen arra ösztönöznek, hogy minél több olyan ételt egyél, melynek a GI értéke alacsonyabb, valamint, hogy elkerüld a magasabb GI-vel rendelkező ételeket is.
Ez segít meggátolni a vércukorszint hirtelen változásait, így ritkábban fogsz nasizni, valamint a természetes zsírégető folyamatok is beindulnak.
Ettől függetlenül, még nem érdemes sok zsírban teli ételt enni. Mivel ezek is alacsony GI vel rendelkeznek, ezért a GI diéták külön le szokták tiltani az étrendről az ilyen ételeket.
Mitől függ egy étel GI értéke?
Rengeteg dologtól függhet. Először is, sokat számít egy étel tápanyag tartalma. Például, zsírok és fehérjék gátolják a szénhidrátok felszívódását, és emiatt alacsonyabb GI értéket kapnak. Ez megmagyarázza, hogy miért alacsony a csokoládé GI értéke. A tejnek is azért van kisebb GI értéke, mert rengeteg fehérje és zsír található meg benne.
Az is nagyban befolyásolja, hogy milyen módszerrel készíted el az ételt. Például, a darált, előre elkészített zabkása magasabb GI-vel rendelkezik, mivel az elkészítés során úgy változnak meg a benne lévő anyagok, hogy azok sokkal könnyebben felbomoljanak, és felszívódjanak a véráramba.
Mindeközben, rengeteg olyan étel is van, aminek kicsi a GI értéke, mert teli van rosttal, mely fizikai akadályként lassítja le a szénhidrátok felszívódását.
Szóval, mi történik, amikor megeszek valami ételt?
GI táblázatok csak azt mutatják meg, hogy milyen ételeknek milyen hatása van a vércukorszintre, ha csak azt eszed. Ez sok étrendkutató szerint nem előnyös, hiszen egy átlagos ember rengeteg féle ételt eszik meg naponta, és ezek keverednek egymással.
A GI értékek nem adódnak össze csak úgy. Viszont, a következővel nem tehetsz rosszat: minél több kisebb GI-vel rendelkező ételt eszel, annál jobb lesz neked!
Van valami hátránya a GI diétáknak?
Ahogy fentebb is elmondtuk, a GI diétáknak egyik legnagyobb hátránya az, hogy nehéz meghatározni egy étel pontos GI értékét. Mindeközben, rengeteg alacsonyabb GI-vel rendelkező étel teli van zsírokkal és sókkal, ami még egészségtelenebbé teszi őket.
Ilyenek a csokik, csipszek, melyek magas zsírtartalmuk mellett nem tartalmaznak semmi értékes tápanyagot. Vagy vegyük példának a sózott mogyorót. Egy 50 grammos csomagban 5 g só van nagyjából. Ez majdnem annyi, amennyi a napi ajánlott maximum!
Ezért, az is lehetséges, hogy olyan GI diétát követsz, ami tele van zsírokkal, és szinte semennyi zsír vagy tápanyagot nem tartalmaz. Ettől függetlenül, a legtöbb GI diéta megfelelő tanácsokkal is ellátja az embert, hogy hogyan kerülje el a zsíros ételeket.
Mit gondolnak a szakértők a Glikémiás Index diétáról?
Általában, a legtöbb táplálkozási szakértő támogatja a GI diéta elveit. Azonban, általában azt tanácsolják, hogy ne feltétlenül kerüld el az összes magas GI értékű ételt, mivel keverve teljesen más az ételek GI értéke.
Mire számíthatok, mennyit fogyhatok?
Legtöbb GI diéta szerint nagyjából 1 kilogrammot fogyhatsz a használatával hetente, valószínűleg kicsivel többet fogsz fogyni az elején, hiszen az első pár héten több vizet és zsírt is veszít a tested, de ez az egészséges mértékek között van.
Miben különbözik a Glikémiás Index diéta az Atkins diétától?
Az Atkins diétával ellentétben, ami kifejezetten tiltja a szénhidrátokat, GI diéták arra késztetnek, hogy szénhidrátban és antioxidánsokban gazdag ételeket egyél. A GI diéta ezen kívül még gazdag rostokban is, ami megakadályozza a kellemetlen meglepetéseket, mint amiket az Atkins diéta okozhatna.
A GI diéták szokták követni az egészséges táplálkozási tanácsokat, ezért kevés zsiradékot tartalmaznak. És ha ez még nem lenne elég, a GI diétákat akár vegetáriánusok is követhetik!
Vannak más egészségügyi előnyei a GI diétának?
A GI diéta követésének rengeteg előnye van, mivel az alacsony GI-vel rendelkező ételek segítenek megelőzni a 2-es típusú diabéteszt, az Egyesült Királysági Diabétesz szervezete szerint legalábbis.
Folytathatnak diabéteszes emberek GI diétát?
Bárki, aki diabéteszes, először mindig az orvosát kérdezze meg, mielőtt egy nagyobb változtatást végezne az étrendjében. Viszont, a legtöbb orvos egyetért, hogy az alacsony GI-vel rendelkező ételek segítenek szinten tartani az ember vércukrát. Azonban abban is egyetértenek, hogy fontos, hogy az ember kiegyensúlyozottan táplálkozzon.
Egy diéta mindenkinek
A GI diéta már bizonyította a hosszútávú hatékonyságát. Nem tesz hamis ígéreteket, hogy egy hét alatt le fogsz fogyni, mint más diéták. De, mivel a GI diéta a kiegyensúlyozott táplálkozást követi, így nem kell félned attól, hogy visszajön a felesleg.
A GI diéta nem említi, hogy mennyi kalóriát érdemes elfogyasztanod, úgyhogy az a te dolgod, hogy kikísérletezd magadnak, neked kell tudnod a nap energiafelhasználásodat, mennyt sportolsz, mennyit végzel ülő munkát, milyen távolságokat sétálsz a nap folyamán.
Egészségesebb leszel ezzel az étrenddel, de ha nem számolod a kalóriákat, akkor nem biztos, hogy annyit fogsz fogyni, mint amennyit szeretnél.
Ez a diéta egy teljesen elfogadható, és könnyen követhető alternatívája más étrendeknek. Ha nem kell kifejezetten alacsony szénhidrát étrendet követned, akkor ez a fajta étrend tökéletes lesz a számodra. Mindenkinek megfelelő, aki egészségesen szeretne élni, le szeretne adni egy kis fölösleget, vagy akár meg akarja tartani az alakját.
Érdekelhet: Fogyás Étkezés helyettesítő termékekkel
SQUEEZY ATHLETIC – egy teljes napi étkezést helyettesítő – Glikémiás Index < 20
Ha a zsírégetés a célod, akkor fantasztikus eredményeket érhetsz el, ha az edzéseid mellett odafigyelsz a kalóriabeviteledre és az elfogyasztott ételeid minőségére. Törekedj arra, hogy a vércukorszintedet egész nap alacsonyan tartsd, azzal, hogy alacsony glikémiás indexű ételeket eszel.
A SQUEEZY ATHLETIC teljes napi étkezést helyettesítő terméke pont ebben segíti a sportolókat, az elképesztően alacsony GI értékével, ami kevesebb, mint 20!
–
Tanulmányok / források: