EAA vagy Tejsavófehérje: Melyik a jobb választás számomra?
Ahogy egyre fittebb és eredményesebb leszel az edzésed terén, egyre könnyebb lehet elveszni az információk áradatában.
Mit mond a szakirodalom? Hogyan táplálkozzunk? Hogyan épüljünk fel? Mi felel meg a célunknak, vagy a sportágnak, amit űzünk?
A diéta, izomépítés, egészség, vagy a sport teljesítmény növelés említésekor sokszor szóba kerül a tejsavó fehérje és az esseznciális aminósavak.
Ezzel a cikkel az a célunk, hogy összetettebb információk emészthetővé tételével segítsünk okosabb, megalapozottabb döntéseket hozni.
EAA VAGY TEJSAVÓ FEHÉRJE?
MELYIK MEGFELELŐBB AZ EDZÉS UTÁNI REGENERÁCIÓHOZ?
Az egyik kérdés, amit gyakran feltesznek az, hogy „EAA-kat vagy tejsavófehérjét érdemesebb használni az edzések utáni regenerációhoz?”.
Erre a kérdésre valójában nincs helyes válasz. A lényeg itt leginkább az, hogy adott egyénnek adott helyzetben mi válik be a legjobban az edzési célkitűzésének megfelelően.
A teljes értékű fehérjéknek, mint a tejsavónak is megvannak a maguk előnyei és hátrányai, akár a szabad formájú aminosavaknak, mint amilyenek az EAA-k (esszenciális aminósavak).
A kulcs annak a felismerésében rejlik, hogy ahhoz, hogy a legtöbbet hozhassunk ki az edzéseinkből, ahhoz vagy az egyiket, vagy a másikat kell használnunk, sőt bizonyos esetekben akár mind a kettőt is.
Az alábbiakban felvázolunk néhány előnyt és hátrányt, valamint pár felhasználási módot, hogy könnyebb legyen eldöntened, hogy a célkitűzésednek megfelelően mi lenne számodra a legjobb opció.
TEJSAVÓFEHÉRJE
ELŐNYÖK |
HÁTRÁNYOK |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ESSZENCIÁLIS AMINOSAVAK (EAA)
ELŐNYÖK |
HÁTRÁNYOK |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
MELYIK MEGFELELŐBB SZÁMOMRA A SAJÁT CÉLKITŰZÉSEM SZERINT?
ZSÍRT SZERETNÉK VESZÍTENI / KARCSÚBB SZERETNÉK LENNI
Ha a célod a testzsírszázalékod csökkentése, akkor leginkább a kalóriabevitelre kell figyelned és azt csökkentened.
Egyes applikációk, segítenek ezt számon tartani, viszont a kalóriacsökkentés egyik problémája, hogy idővel az izomszöveteket is felemésztheti, így nem csak zsírt veszítesz, hanem izmot is.
Az aminosavak alacsony kalóriatartalmúak, de meggátolják az izomveszteséget, ezáltal hatékonyabbá téve a zsírvesztést.
A tejsavófehérje is hasznodra válhat, de az extra kalóriákat és a lassabb emésztést a teljes napi makrotápanyag-bevitel részeként kell kezelni.
GYŐZTES: EAA
IZMOT SZERETNÉK ÉPÍTENI / NAGYOBB SZERETNÉK LENNI
Ha izmot szeretnél építeni, akkor a többletkalória az étrended fontos része lesz, a megfelelő aminosavak pedig az edzések során lesznek elengedhetetlenek a regenerálódási folyamatok beindításához.
A kalóriát az edzésed alapján felállított étrendedből fogod nyerni, és hacsak nem biztosítasz elegendő energiát az izomépítési folyamathoz, nem leszel erősebb.
Amíg viszont ezt a többletet meg tudod adni a szervezetednek, addig nem lesz probléma.
Az EAA-kkal juttathatjuk az aminosavakat a leggyorsabban a szervezetbe, de tartsuk észben, hogy szénhidrát vagy cukor mellé fogyasztandók, ha meg akarjuk emelni az inzulinszintünket.
Azt is figyelembe kell vennünk, hogy az EAA nem annyira kalóriadús, így ezt máshonnan kell pótolnunk.
A tejsavó megugrasztja az inzulinszintet és az EAA-hoz képest lassabban is múlik el ezen hatása, ráadásul több kalóriát is tartalmaz, ami a célkitűzés tekintetében kulcsfontosságú.
GYŐZTES: TEJSAVÓFEHÉRJE VAGY EAA (AMELYIK NEKED SZIMPATIKUSABB)
SZERETNÉK EGÉSZSÉGESEBB LENNI
Ha az egészséged javítása érdekében edzel, akkor a szabad formájú esszenciális aminosavakat (EAA) válaszd, mivel ilyenkor az egyik fő szempont, amin javítani szeretnénk, az a gyulladás csökkentése a szervezetben, és a szabad formájú EAA pontosan ezt segíti elő, míg a tejsavófehérje épp az ellenkezőjét teszi, növeli azt.
Mint azt már tudhatod, sok betegség és egészségre káros következményei gyulladás következtében csak felerősödnek, ezért ebben az esetben mindenképpen a gyulladást nem elősegítő opció a nyerő.
Ha azt szeretnéd, hogy regenerációd a lehető leghatékonyabb legyen, akkor biztosan az EAA a legjobb választás számodra.
GYŐZTES: EAA
SPORTOLÓ VAGYOK, A TELJESÍTMÉNYEMEN SZERETNÉK JAVÍTANI
Az atléták és a sportolók a lehető leggyorsabb és leghatásosabb módon szeretnének regenerálódni, hogy edzésről edzésre egyre csak javuló teljesítményt tudjanak mutatni.
A teljesítménynek három fő kategóriáját különböztetjük meg: erő, állóképesség és ismételt sprint.
ERŐSPORTOLÓK (SPRINTELÉS, SÚLYEMELÉS)
Az erősportolók (sprintelés, súlyemelés) a lehető leghatékonyabban szeretnének regenerálódni, hogy két edzés között erejüket és sebességüket feltornászhassák.
Edzésük jellegéből adódóan izomszövetük sérülhet, ezért a megfelelő mennyiségű aminosav bevitele elengedhetetlen a regenerációs folyamat beindításához és fenntartásához.
Mind a tejsavó, mind az EAA járható út ez esetben, a választás ízlés kérdése. Az EAA gyorsabban szívódik fel és kisebb eséllyel okoz emésztési gondokat a hosszabb edzések során.
GYŐZTES: TEJSAVÓFEHÉRJE VAGY EAA (AMELYIK NEKED SZIMPATIKUSABB)
ÁLLÓKÉPESSÉGI SPORTOLÓK (5K, MARATON, HOSSZÚTÁVÚ KERÉKPÁROZÁS)
Az állóképességi sportolók (5k, maraton, hosszútávú kerékpározás) túlnyomórészt arra törekednek, hogy edzéseiket a szénhidrát különböző formáival támogassák, ami viszont a regenerációt illeti, néhány tényezőt figyelembe kell venniük.
Az izomveszteség például jelentősebb az ilyen típusú versenyekben való részvétel során a magasabb mértékű energiafelhasználás és kortizolkiválasztás miatt, amely könnyen pusztíthatja az izmokat.
Az izomtömeg megőrzésében kulcsszerepet játszanak az aminosavak.
Ilyen esetben a fehérjékkel az a baj, hogy az edzés során a gyomorba jutó vér hiányából kifolyólag az emésztés komoly gondokat jelenthet az ezen kategóriába eső sportolók számára, és olyan problémákhoz vezethet, mint a puffadás és a görcsölő gyomor. A megoldást egyértelműen az EAA jelenti.
GYŐZTES: EAA
ISMÉTLŐDŐ SPRINTELÉST IGÉNYLŐ SPORTOK (KÜZDŐSPORTOK, FUTBALL, RÖGBI)
Az ismétlődő spintelést igénylő sportoknál (küzdősportok, futball, rögbi) figyelembe kell venni az energia-utánpótlást, valamint a test regenerációjához szükséges elemeket, hogy a hosszas edzéseket és versenyszezonokat végig tudják csinálni.
Az EAA hatékonyabb, ha vizeskulacsokban tárolva edzés és verseny közben is kéznél van, amikor a pályán vagy a ringben vagyunk. Emésztés hiányában nem lép fel gyomorpanasz, és nehezebb turmixokat sem szükséges fogyasztanunk.
GYŐZTES: TEJSAVÓFEHÉRJE VAGY EAA (AMELYIK NEKED SZIMPATIKUSABB)
IDŐSÖDÖK, DE ÍGY IS SZERETNÉK JÓL TELJESÍTENI
Ha szembe akarsz szállni az öregedéssel és a lehető legtöbbet kihozni a regenerációból, kétségkívül az EAA lesz a nyerő.
A szarkopénia, azaz a korral járó izomerővesztés azért olyan gyakori, mert már 30 éves kor után izomtömegünk 0,5%-át elveszítjük évente, javarészt azért, mert a táplálékkal bevitt fehérje emésztése és asszimilációja nem megy megfelelően végbe olyan hatások miatt, mint például a szinten aluli gyomorsavtermelés.
Az aminosavaknál kimarad az emésztési fázis és azonnal használatra készen állnak, ezért mindenképpen ajánljuk idősebb sportolók figyelmébe.
GYŐZTES: EAA
Összegzés
Összességében elmondható, hogy az EAA-knak és a tejsavófehérjének is megvan a maga haszna, és a sportoló egyéni helyzetétől és preferenciájától is függ, hogy melyik mellett dönt végül.
Ha szeretnéd az EAA-t kipróbálni, a teljesen tiszta, növényi eredetű SQUEEZY 100% Pure Amino jó választás, amit tabletta és por formában is elérhető.
Reméljük, hogy cikkünk segítségedre lesz abban, hogy jobban eligazodhass ezt a döntést illetően.